Lite enkla tips och tricks angående hanteringen av sargen.
Första laget in i hallen åker på att bygga sarg, det är inte meningen att ledare skall göra det. Barnen är snabba och starka. Föräldrar finns det många. Skall finnas tid avsatt i halltiden för detta.
Två böjda bitar i varje hörn, en kort på varje sida (2 x kortsida, 2 x långsida), resterande långa bitar placeras ut jämnt fördelat. Tar väggen emot, så har ni försökt få in för många långa bitar.
Lindälvshallen har en ny sarg, med vit markering för byteszon.
Bortre långsidan skall bestå av från ena kurvan: 2 svarta, 5 vita, 4 svarta, 5 vita och avslutas med 2 svarta innan nästa kurva.
Alla lagen lämnar hallen med sargen återställd till fullplan. Självklart skall lag i blå grupp träna på "mellanplan" men innan ni lämnar hallen skall den vara återställd.
Sista laget varje kväll plockar ihop sargen.
Undantag Lindälvshallen Fredag-Söndag. Där plockar P35 ihop sargen på söndagkväll. Övrig tid lämnar laget sargen i fullplan.
Chansa inte, är nästa lag inte på plats så spelar de kanske match eller har en annan aktivitet. Ta det säkra före det osäkra och plocka ihop sargen om det inte är ett Varla lag som kommer efter er!